Почитати

​Георгій Гелетуха: «Україні потрібна конкуренція в сфері теплопостачання». Частина 2

Продовження, початок див – Георгій Гелетуха: «Україні потрібна конкуренція в сфері теплопостачання». Частина 1

Нам потрібно створювати біопаливну біржу, на яку зберуться фактично всі: і продавці, і покупці, туди де буде стікатися вся необхідна інформація і де ціна буде встановлюватися вже повністю ринковим шляхом. Але для цього потрібен відповідний закон.

– Але ж прийняття Верховною Радою любого закону – це досить болюче питання…

– Ми все це продумали. Спільно з Держенергоефективності та за підтримки проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа», склали текст відповідного законопроекту і попередньо доповіли його в комітеті ПЕК Верховної Ради. Зараз чекаємо офіційної реєстрації. Сподіваюсь, що принаймні до кінця поточного року він пройде перше читання у Верховній Раді, навесні – друге. І якщо все буде розвиватися нормально, то в 2019 році ми запустимо електронну систему торгівлі біопаливом.

Є, звичайно, й противники прийняття такого закону – адже комусь в найближчому майбутньому доведеться виходити «з тіні» в такий прозорий простір. Вони, можливо, щось і втратять на цьому. Але в цілому виграє суспільство, так само, як і кінцевий споживач.

– Мабуть те ж саме стосується і тарифікації?

– Ми активно працюємо і в даному напрямку. Зараз намітилася тенденція змін в українському законодавстві про ВДЕ. Мова йде про «зелені тарифи» на електроенергію з відновлювальних джерел, про запровадження аукціонів в частині продажу енергії, отриманої з сонця та вітру. Але залишається багато невирішених питань по біомасі, по біогазу. В даному напрямку БАУ теж підготувала цілий ряд пропозицій, бо вважаємо, що можливості сектору біоенергетики у нас недооцінені.

Такого співвідношення електроенергії, отриманої з біомаси, скажімо до отриманої з сонця чи з вітру, немає ні в одній європейській країні. Ми в рази поступаємося по цим показникам.

Наприклад біомаса по відношенню до сонячної енергії: якщо взяти середньоєвропейський показник і наш – ми в 16 разів відстаємо! Україна, що – настільки така собі сонячна країна? Ні. Просто законодавчо перестимулювали тарифом сонце і недостимулювали біомасу. От і все.

Все це доповіли на Комітеті ПЕК Верховної Ради, показали в цифрах. Готували ці пропозиції спільно з Держенергоефективності. Як далі буде – подивимось. Робочу групу Комітету ПЕК пройшли, в принципі, позитивно. Звичайно, не всі, але значна частина наших пропозицій, розраховуємо, дійде до кінцевої версії спільного законопроекту, який повинен мати компромісний характер по відношенню до всіх альтернативних джерел енергії.

Питання стимулювання виробництва біометану туди теж включено. Бо це новий прогресивний напрямок і його треба підтримати.

– Електроенергетика ніколи не була «робочою конячкою» біомаси, основний напрямок її використання все-таки тепло…

– Так, і ми хочемо змін в законодавстві, яке регулює діяльність систем централізованого теплопостачання. Основна претензія до цього сектору – він монополізований.

Традиційно на місцевому рівні тепло генерує й постачає одна компанія, що знаходиться в комунальній власності. І самий елементарний сценарій протидії – вона просто не підключає біопаливні установки до мереж і, фактично, сьогодні ніщо не забороняє їй це робити, чи тобто нічого взагалі не робити.

Тому проблема існує. Але ж ми рухаємося до ринкової економіки, тому давайте і тут започатковувати відповідні відносини, створювати здорову конкуренцію. Бо через монополізм окремих структур населення тільки страждає.

Раз потрібне тепло, то дайте право генерувати його з використанням різних джерел і на ринкових умовах, запровадьте аукціони – хто пропонує дешевше, у того і купуйте в першу чергу. Тоді в виграші буде і сам виробник такого тепла, і споживач його продукту буде задоволений.

Система централізованого теплопостачання, в першу чергу, повинна бути ефективна. На виході вона завжди має давати тепло дешевше, ніж індивідуальний газовий котел, який встановлюється в окремому помешканні. Тоді системи централізованого теплопостачання зможуть конкурувати з індивідуальними.

Для виробництва тепла повинна використовуватися енергія, отримана з біомаси, з переробленого сміття. Потрібно будувати ТЕЦ, встановлювати теплові насоси, акумулятори…. І все це повинно бути задіяно в системах централізованого теплопостачання.

Якщо все правильно зробити, організувати, тоді альтернативні джерела зможуть гідно конкурувати з газовими системами опалення. І не просто конкурувати, а навіть на двадцять-тридцять відсотків таке тепло повинно бути дешевше. По всьому світові так воно й відбувається.

Ми виступаємо саме за таку ідеологію розвитку даного сектору. За ту, яку називаємо – «створення конкурентних відносин в системі централізованого теплопостачання». Якщо вона запрацює, то, думаю, зміни на краще відчують всі.

Радостіна Дацюк та Олександр Бадян, спеціально для drovnik.ua