Почитати

​Відмова Німеччини від вугілля: як це вплине на економіку?

Відмова Німеччини від вугілля: як це вплине на економіку?

Німеччина має намір повністю припинити використання вугілля для виробництва електроенергії до 2038 року. Про це заявила урядова комісія, представивши технологічну дорожню карту поетапно ї відмови від палива, що забруднює довкілля.

Група, що складається з політиків, експертів по клімату, представників профспілок і галузевих діячів з вугільних регіонів, прийняла це рішення після завершальної 24-годинної сесії. Цій події передували місяці запеклих суперечок при посиленому тиску на найбільшу економіку Європи у рамках боротьби зі зміною клімату. Висновки комісії тепер будуть передані уряду, який, як очікується, буде впроваджувати рекомендаціям створеної ним групи.

Суть плану

Згідно з планом, до 2022 року буде закрито декілька підприємств, що використовують буре вугілля, яке більше забруднює довкілля, чим кам'яний. Інші електростанції продовжать працювати до 2030 року, коли, за задумом тільки 17 гігават електроенергії Німеччини вироблятимуться за допомогою вугілля, в порівнянні з сьогоднішніми 45 гігаватами, що задовольняють біля 40% потреби країни.

Останнє підприємство закриється не пізніше 2038 року, хоча комісія не виключає перенесення цієї дати на 2035 рік, якщо дозволять умови.
Екологічні групи настоювали на тому, щоб Німеччина закрила свої більше 100 вугільних електростанцій вже до 2030 року. Але їх опоненти застерегли від занадто швидкого переходу, заявивши, що це може поставити під загрозу енергопостачання країни.

Вплив на ціни

Перехід, як очікується, коштуватиме до 80 мільярдів євро, половина з яких впродовж 20 років піде в регіони, що закривають вугільні підприємства на заході і сході. Інші засоби повинні допомогти запобігти зростанню цін на електроенергію.


У свою чергу, як повідомляє видання Rheinishe Post, здійснення цього плану буде дорогим для споживачів і платників податків. Так, експерти інституту RWI вважають, що відмова від вугільних електростанцій може сприяти збільшенню цін на електроенергію в Німеччині на 20% хоча вони і так на сьогодні є найвищими в Європі.

"Уряд зробить усе можливе, щоб захистити споживачів від зростання цін на електроенергію шляхом переходу від вугілля до поновлюваних джерел енергії", -заявив федеральний міністр економіки і енергетики Пітер Альтмайер (ХДС).

"Електрика стане дорожча у будь-якому випадку, тому що розширення поновлюваних джерел енергії фінансуватиметься за рахунок Закону про поновлювані джерела енергії, і плата буде рости", - відмічає Тило Шефер з Інституту німецького бізнесу. Хоча в країні встановлюється все більше і більше вітряних турбін і сонячних панелей, вони часто не поставляють досить енергії , оскільки залежать від погодних умов.


Німецькі джерела енергії

Не зважаючи на свою "зелену" репутацію, Німеччина, як і раніше, сильно залежить від найбруднішої з усіх видів копалин і палива, частково через рішення канцлера Ангелы Меркель поетапно відмовитися від ядерної енергетики до 2022 року у відповідь на фукусімську катастрофу 2011 року.
Буре вугілля, єдиний енергоносій, яким Німеччина забезпечує себе самостійно, будучи світовим лідером по його здобичі, в 2018 році склав більше за 30% енергетичного баланса країни. Остання німецька шахта, де видобувалося кам'яне вугілля, була закрита в грудні минулого року, проте багато електростанцій продовжують працювати на імпортному, в основному, російському вугіллі. План їх поетапного закриття паралельно з відключенням станцій, працюючих на бурому вугіллі, також представлений комісією. Ця частина плану безпосередньо зачіпає інтереси російської вугільної промисловості, при чому втрати почнуть відчуватися вже в найближчій час.

Більше 40% електроенергії в Німеччині в 2018 році було вироблено з альтернативних джерел. Вітряні, сонячні і гідроелектростанції, а також установки на біомасі за минулий рік в цілому зробили майже 220 мільярдів кВт/ч.

Держава підтримує стратегічну мету до 2030 року довести долю поновлюваних джерел енергії до 65%

Минулого року уряд Німеччини визнав, що не досягне мети 2020 року по скороченню викидів парникових газів на 40% у порівнянню з рівнем 1990 року. Нині воно розраховує скоротити викиди всього на 32%, що серйозно підірве роль Ангели Меркель, як провідного прибічника Паризької угоди по клімату.