Почитати

​​Перспективи розвитку глобального ринку промислових пеллет в 2018-2025 рр (ч.2)

Продовження статті. Читати першу частину.
Регіональні ринки деревних паливних гранул
Ринок Японії

Зростання попиту на біомасу в Японії стимулюють, перш за все, три стратегічних компоненти: підтримка «зеленого тарифу» (Feed in Tariff – FiT), стандарт ефективності вугільних теплових електростанцій і нормативи по скороченню викидів СО2.

Програма FiT пропонує незалежним виробникам електроенергії (НВЕ) фіксовану ціну протягом розширеного контрактного періоду — 20 років для енергії, яку отримують з біомаси. Сьогодні, підприємства, що виробляють електрику з «загальної деревини» (гранули, імпортована деревна тріска та пальмоядрова оболонка), отримують субсидію в розмірі 21 Йен/kWh в порівнянні з 24 Йен/kWh, що діяли до 30 вересня 2017 року. Однак НВЕ, які отримали вищий показник FiT раніше, зараз мають фіксовану ставку – близько $ 0,214/кВт-год за поточним обмінним курсом.

З метою відмови від викопного палива Міністерство економіки, торгівлі і промисловості Японії (METI) розробило довгостроковий план – «Best Energy Mix». Згідно з його положеннями, до 2030 року біомаса, повинна стати джерелом для 4,1% електроенергії, що виробляється в Японії. Це еквівалентно понад 26 млн тонн пелет, якщо все біопаливо буде представлено виключно паливними гранулами.

Також в 2016 році METI розробило і опублікувало документ, в якому описані мінімальні стандарти ефективності для ТЕС. Станом на 2016 рік лише третина електроенергії, яка використовується в Японії, надходила від вугільних електростанцій, що відповідають цим вимогам. Одним із способів дотримання нового стандарту є спільне спалювання вугілля і деревних гранул.

У нещодавно опублікованому «Прогнозі японського ринку біомаси» (Japanese Biomass Outlook) FutureMetrics підрахувала обсяг деревних гранул, який буде потрібно японським енергетикам, щоб привести свої підприємства у відповідність з новими вимогами.

Згідно з цим прогнозом, до 2025 року загальний потенціал попиту на промислові пелети в Японії може перевищити 12 млн тонн на рік. При цьому частка невеликих незалежних виробників електроенергії складе близько 4,7 млн. тонн на рік.

Ринок Республіки Корея

Попит на промислові гранули в Кореї стрімко виріс протягом останніх кількох років – тільки в 2017 році в країну було імпортовано близько 2,25 млн тонн пелет. Ця тенденція може продовжитися і в найближчі роки.

У Республіці Корея виробництво електроенергії регулюється «Нормативами поновлюваних джерел енергії» (Renewable Portfolio Standard – RPS). Ця програма вимагає, щоб 13 найбільших енергокомпаній країни, кожна з яких має в своєму розпорядженні номінальноу потужність понад 500 MВт, стабільно збільшували частку використання відновлювальних джерел енергії в своїй структурі – з 2% в 2012 році до 10% до в 2024 р.

Щоб виконати ці завдання і відповідати стандартам RPS, місцеві енергокомпанії можуть:

1) інвестувати в установки, що працюють на поновлюваних джерел енергії, або ж отримати сертифікат, що підтверджує її виробництво (Renewable Energy Certificates – REC) на підставі обсягів (в МВт/год) електроенергії, яка генерується з поновлюваних джерел;

або

2) придбати REC на ринку RPS.

Якщо енергокомпанія протягом року не накопичить необхідну кількість REC, згідно з вимогами RPS, їй доведеться сплатити штраф за кожний відсутній сертифікат в розмірі 150% його середньоринкової вартості.

Ціни на REC в Кореї в останні роки були дуже високими. Тому, як показує аналіз FutureMetrics, місцеві енергогенеруючі підприємства можуть значно збільшити рентабельність свого виробництва шляхом спільного спалювання вугілля і паливних гранул.

Але ринкові ціни на REC періодично змінюються, на відміну від гарантованого FiT в Японії, що створює велику проблему для ринку. Тому більшість місцевих виробників пеллет і кредиторів/інвесторів нових заводів не ризикують робити капітальні вкладення без наявності довгострокового договору про гарантовану закупівлю електроенергії, що виробляється з паливних гранул.

У той же час стрімкий розвиток ринку біопалива в Кореї стимулював швидке нарощування виробничих потужностей у В'єтнамі. Але постійне зростання попиту вже перевищує можливості цієї країни по випуску дешевих пелет, які в основному виготовляють з відходів меблевого виробництва.

З огляду на анонсовані заяви про нові проекти зі сумісного і повного спалювання біомаси, попит на пелети в Південній Кореї до 2024 року прогнозовано повинен досягти цифри близько 9 млн. тонн на рік, якщо ціни на REC залишаться досить високими, щоб компенсувати очікуване зростання вартості промислових пеллет. При цьому, через посилення конкуренції в регіоні, корейський ринок вже «перегрівається». За останні 6 місяців ціни на пелети в'єтнамського виробництва зросли з 95 до 133 доларів США за тонну (франко-борт В'єтнам - FOB Vietnam).

Як зростатиме ринок деревних паливних пелет

Існує висока ймовірність в продовженні розвитку європейського ринку промислових пеллет. Японський попит, по мірі того, як об'єкти НВЕ будуть добудовані і почнуть працювати, а великі електростанції отримають пільги FiT, також повинен стабільно розвиватися, відповідно до поточних прогнозів.

Динаміку майбутнього попиту в Південній Кореї оцінити складніше через нестабільність цін на сертифікати REC.

В цілому, за оцінками компанії FutureMetrics, потенційний новий світовий попит на промислові деревні гранули до 2025 року перевищить 26 млн тонн/рік.

Підготовлено за матеріалами Сanadianbiomassmagazine.