Почитати

​Репортаж: як закривали останню вугільну шахту в Німеччині

Німеччина урочисто закрила останню кам'яновугільну шахту, віддавши шану галузі з 200-річною історією розвитку, яка колись підживлювала все економічне зростання країни.

Після того, як півтори тисячі робітників шахти Проспер-Ханііль (Prosper-Haniel) в Ботропі закінчили свою останню зміну, група з семи гірників вийшла з забою з символічним «злитком чорного золота».

Ветеран гірників Юрген Якубайт передав «злиток» президенту Німеччини Франку-Вальтеру Штайнмайеру, який прийняв його з традиційним шахтарським привітанням «Glück auf», тобто «Бажаю удачі»

– Важкий день, чи не так? – запитав президент.

– Дуже важкий день, – відповів ветеран у вицвілому комбінезоні і чорної касці.

Церемонія, в якій взяли участь 500 осіб, в тому числі глава Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер, транслювалася в прямому ефірі телебачення. У своїй промові німецький президент зазначив, що закриття підприємства ознаменувало «кінець епохи» в Рурі, промисловому центрі Західної Німеччини.

«Це більше, ніж шматок вугілля, це історія», – сказав Штаймайер.

Потім хор виконав гімн шахтарів «Steigerlied» – і багато хто з присутніх не змогли стримати сліз.

Рурський басейн з його шахтами і сталеливарними заводами довгий час був серцем промисловості Німеччини, живлячи її «економічне диво» після Другої світової війни.

На піку розвитку в гірничодобувній промисловості працювало близько 600 000 чоловік. Домінування Німеччини на ринку «чорного вугілля» почав слабшати в 1960-х роках, коли іноземні конкуренти здешевили імпорт сировини.

Хоча закриття відбулося на тлі зростаючого екологічного протесту проти викопного палива, основною причиною стали не проблеми забруднення навколишнього середовища, а дешевий імпорт з-за кордону. Сьогодні велика частина «чорного вугілля», більш відомого як «кам'яне вугілля», яке використовується на німецьких електростанціях, надходить з Росії, Сполучених Штатів, Австралії та Колумбії.

Протягом десятиліть шахта Проспер-Ханііль була найбільшим роботодавцем в Ботропі. В той же час, підтримка видобутку вугілля обійшлася німецьким платникам податків більш ніж в 49 мільярдів євро, в період з 1998 по 2017 роки.

У 2007 році уряд канцлера Ангели Меркель прийняло рішення припинити субсидування і закрити останні вугільні шахти до 2018 року.

Тривала підготовка дозволила уникнути великомасштабних потрясінь або гнівних протестів, оскільки багато хто віддав перевагу достроковому виходу на пенсію.

Частина гірників продовжить роботу на шахті, виконуючи демонтажні роботи. Компанія, відповідальна за очистку і викачування води, щоб уникнути її змішування з грунтовими водами, також буде потребувати людей в найближчі роки.

Прощання Німеччини з видобутком чорного вугілля ні в якому разі не є відмовою від вугілля в цілому: викопне паливо, як і раніше становить майже 40% енергетичного балансу країни – частково через рішення уряду Ангели Меркель відмовитися від ядерної енергії.

У Німеччині все ще працюють численні шахти, що видобувають буре вугілля, яке м'якше і дешевше, проте воно і більше забруднює навколишнє середовище, ніж чорне вугілля.

Однак Німеччина, як і країни по всьому світу шукає способи поетапної відмови від викопного палива для боротьби зі зміною клімату. У лютому наступного року урядова комісія оголосить новий план по декарбонізації.

Марко Баянов, за матеріалами thelocal.de

Щоденна коротка підбірка новин біоенергетики в нашому Телеграм-каналі. Підпишись, щоб не пропустити! :)